Jak se cestuje po Namibii, článek o tom, co se jinam nevešlo

Cestování po Namibii má svá úskalí i pozitiva. K tomu méně příjemnému patří

Prach – je všude. Z 80% jedeme po prašných cestách, máme zaprášené auto, stany, batohy, oblečení, vlasy, prostě vše. Stavění zaprášených stanů je špinavá záležitost. V pouštních oblastech si místo prachu dosaďte jemný písek. Je to trochu jako táboření nebo voda, určitou míru špíny už člověk bere jako normu…

Formuláře – Namibijci milují formuláře, denně jich vyplňujeme nekolik. Položky jako jméno, národnost, SPZ auta, odkud jedeme, kam jedeme… Při výjezdu z Etoshy jsme vyplňovali 3 stejné dotazníky. A pozor, žádná kolonka nesmí zůstat prázdná…

Západy a východy slunce jsou tu nejen krásné, ale i rychlé. V 18.30 je sluníčko ještě docela vysoko a hřeje, v 19.15 je tma. Úplná. Rozednívá se okolo 7 ráno. Ježdění za tmy je velmi nedoporučované, z půjčovny aut dokonce zakázané (resp. v případě nehody se na ni nevztahuje pojištění). Takže se vždy snažíme být nejpozději do 19h v nějakém kempu.

Kempy- jsou buď státní nebo soukromé. Státní jsou v národních parcích a hřeší na to, že tam nemají konkurenci. Jsou velkokapacitní, úklid vázne a spousta věcí nefunguje. Zároveň jsou dost drahé (za rodinu platíme okolo 1000 NAD), pokud ale chcete spát v NP nemáte jinou možnost. Soukromé kempy bývají menší, často na hezkých místech a obvykle velmi vymazlené (včetně teplé vody z donkey, čistého evropského záchoda). Ke každému místu vždy patří gril, naopak elektřina je jen někdy. Soukromé kempy nás stojí obvykle 500 až 600 NAD na rodinu. Jinak u ubytování a téměř u všech vsupů platí děti do 12 let polovinu ceny, 1 NAD je zhruba 1.6 Kč.

Záchodky jsou vždy evropské, splachovací a v 90% čisté a s toaleťákem.

Voda- Namibie nemá v období sucha (teď) žádnou povrchovou vodu a všechna voda je z vrtaných studní. Takže ji bez obav pijeme. Jen někdy je výrazně mineralizovaná a do slana (jak řekla Eliška, trochu zaječická hořká…). Střevní problémy zatím nula. Naštěstí.

Jídlo- kromě pár výjimek jíme z vlastních zásob, většinou grilujeme. Obchody ve větších městech jsou skvěle zásobené včetně ovoce a zeleniny, v malých městech je to občas dobrodružné. Kupujeme výborné maso, klobásy, moc dobré mléčné výrobky a skvělé jihoafrické víno. V obchodech nás překvapilo velké balení všeho. Máslo 1/2 kilo, mouka 20kg, litr mléka téměř nelze koupit… když jsme potřebovali koupit sirky bylo nejmenší balení po 10 krabičkách. Ceny jídla jsou podobná jako v ČR, víno je levnější 🤩

Počasí je, kromě pobřeží, velmi teplé a suché, v noci se hodně ochladí. Jsme rádi, že jsme nespoléhali jen na pokrývky ve stanech a máme i vlastní tenké spacáky, bez nich bychom asi umrzli. Hodně nám to tady všem vysouší kůži, takže pořád promazáváme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *