Cesta zpátky

Na cestu zpět si cestovatel musí s ohledem na covid nastudovat podmínky nástupu do letadla, pravidla cílové země a také všech tranzitních zemí. V našem případě jsme potřebovali antigenní testy, vyplnit online tranzitní formulář pro Švýcarsko a příjezdový formulář do ČR.

Na terase

Ráno jsme se naposledy nasnídali na terase, sbalili věci, vrátili parkovací kartu, natankovali a dojeli na letiště, kde jsme vrátili auto. Při checkinu nám zkontrolovali testy i vyplnění všech formulářů, naštěstí vše proběhlo hladce.

Naše azorské auto

Na přestup v Ženevě jsme měli jen 50 minut, letiště nám to ale dost usnadnilo tím, že pro nás poslali extra auto, které nás převezlo od letadla rovnou k našemu odletovému stanovišti. Zato ve Frankfurtu jsme se nějak nechali ukolébat představou, že na přestup máme skoro hodinu a půl a zapomněli hlídat čas (on byl ve skutečnosti o dost kratší, protože jsme trochu později přistáli a dlouho jeli autobusem od letadla do haly). K odletu jsme přišli 15 minut předem, což kolikrát ještě stačí, tentokrát už to ale bylo pozdě. Jediné štěstí v neštěstí bylo, že nám Lufthansa na své náklady zajistila přebookování letu na další den, hotel se snídaní a autobus do hotelu a na letiště.

V sobotu už jsme si dali pozor, abychom byli u letadla včas a od nástupní přepážky jsme se nevzdalovali 😊. Šťastně jsme nastoupili a odletěli ku Praze. Teď už se nemůže nic stát… ale může, někde se nám zapomněly 2 batohy ze tří 🙄

Lávová jeskyně a Ďáblovo okno

Dopoledne jsme se šli podívat pod Ponta Delgadu do lávové jeskyně. Ty vznikají tak, že teče proud lávy ze sopky a nahoře se vytvoří vrstva, která ztuhne, zatímco vnitřek vyteče do moře.

Odpoledne měli holky odpočinkové a já si vyrazil sám na trek „Janela do Inferno“ – „Ďáblovo okno“. Je to asi 9 km okruh místy, kde ústí podzemní přepad z jezera Lago do Fogo a odkud již od dávných vod přiváděli vodu pro výrobu alkoholu a dodnes přívádí pitnou vodu. První dva kilometry vedou obyčejnými pastvinami, kde jediné zpestření je tu a tam výhled na oceán. Pak se ale vejde do tunelu a vyjde se v úplně jiné krajině – ve vlhké zelené džungli. Cesta se proplétá mezi stromy a pod mosty, až dojde k malému jezírku, do kterého padá voda z temného ďáblova okna. Cesta zpět vede po mostech a sleduje staré potrubí, ve kterém dodnes šplouchá voda.

Na sever a západ

Den nám začal nevesele obíháním a zmatky s testy na Covid. A po obědě pokračoval neúspěšným výletem za velrybami a delfíny, neviděli jsme ani ploutvičku. Jen jsme se při tom prošli po Pontě Delgadě.

Pozdě odpoledne jsme se vydali k vodopádu Salto do Cabrito, který byl pěkný, ale nikterak úžasný. Klárka se pod ním vykoupala, ale množství přítomných lidí nás brzy vyhnalo dál.

Salto do Cabrito

Pak jsme projížděli po malé silničce podél severního pobřeží s výhledy na útesy a oceán. Naším vysněným cílem bylo Mosteiros na severozápadním cípu ostrova, kam jsme se blížili s nadcházejícím západem slunce.

Skály u Mosteiros

Poblíž jsme měli vyhlídnuté piknikovací místo, kde jsme si ugrilovali večeři a snědli ji se západem slunce.

Gril u Mosteiros
Západ slunce u Mosteiros

Lagoa Azul a Termas da Ferraria

Dnes jsme vyrazili na západní část ostrova. Přes několik vyhlídek jsme dojeli k parkovišti u Lagoa do Canário. Odtud jsme vyrazili krátkou procházkou k nejazorovatější vyhlídce Miradouro da Boca do Inferno. V kráteru sopky (naposledy aktivní před 500 lety) je vidět Lagoa Azul (modré jezero) a Lagoa di Santiago (zelené).

Lagoa Azul a Logoa de Santiago

Sjeli jsme dolů do kráteru, kde je městečko Sete Cidades. Tam jsme si dali oběd a půjčili paddle-board, na kterém jsme si zablbli na jezeře.

Dočeli jsme se, že nejkrásnější výhled na jezera je z rozpadlého hotelu Monte Palace. Sice tam byly všude cedule se zákazem vstupu, ale neodolali jsme a vylezli až na střechu.

Lagoa Azul (modré) a Lagoa Verde (zelené)

Poslední zastávka našeho dne byly Termas da Ferraria. Zde jsme vyzkoušeli něco, po čem všichni touží a azořané mají – vyhřívaný oceán. Horké prameny tu ústí do moře a ohřívají jinak chladnou vodu oceánu. Horká ta voda není, ale je znát, že je teplejší.

Přejezd do Ponta Delgada

Z Furnas jsme do Ponty Delgady přejeli přes vyhlídku Pico de Ferro u jezera Lagoa das Furnas, čajové plantáže a výrobnu čajů Gorreana a procházku k jezeru Lagoa do Fogo.

Lagoa das Furnas z vyhlídky

Když jsme odjeli z vyhlídky tak jsme se jeli kouknout na čajové plantáže a na výrobu čaje. Byli jsme v továrně na čaj a na prohlídce, která ale bohužel byla portugalsky, takže jsme nerozuměli ani slovo. Výlet na čajových plantážích jsme potom ukončili nákupem čaje, dali si oběd a jeli zase dál.

Po čajové plantáži jsme se jeli kouknout na sopečné jezero Lagoa do Fogo. Nejdřív jsme se na něj koukli z vyhlídky a potom jsme k němu sešli. Bylo to asi 120 metrů, ale kráterem, takže to bylo hodně prudce z kopce. Když jsme sešli tak jsme se chtěli vykoupat, potom jsme si ale všimli cedulí zákaz koupání, takže jsme šli zase nahoru.

Termály, cozido a koupání v sopce

Dopoledne jsme se šli ponořit do druhých furnáských termálů – Poça da Dona Beija. Je to soustava několika bazénků, ve kterých je voda zpravidla 39 °C teplá. Kolem je bujará zeleň a květiny. Jediné negativum byla covid opatření – mezi bazény chodit v botech a s rouškou 🙈.

A protože jsme potom měli hlad, vyrazili jsme na oběd ochutnat „cozido“. To je zdejší specializa – různé druhy masa, uzenin a zeleniny se na mnoho hodin naloží a zakopou do termálnách pramenů, aby se to potom podávalo na stůl. Nebylo to špatné a byla toho nezvladatelná porce. Holky opatrně ochutnaly a pak jsme objednali pizzu 🙂

Posilněni jsme vyrazili na jih ostrova do města Vila Franca do Campo. A to zejména kvůli ostrovu Vila Franca do Campo, který vznikl před 5000 lety erupcí podmořské sopky, v jejímž kráteru my jsme se dneska koupali a šnorchlovali. Plavalo tu spousta krásných ryb a na skalách se slunili krabi.

Vyhlídky, vodopád, maják

V sobotu jsme vyrazili na průzkum západní části ostrova. Každou chvilku je u silnice odbočka na „miradouro“, což znamená výhled. Někdy je to jen odstavný pruh, jindy zajížďka k piknikovacímu místu a vyhlídkové věži. A vždycky parádní výhledy!

Vyhlídka na Povoação

Nakonec jsme ale zaparkovali a vyrazili i pěšky. Šli jsme bujnou vegetací (je vidět, jak je tady vlhko a teplo) úzkým údolím dozadu a nahoru, až se před námi objevil úžasný vodopád. A to se ví, že jsme se také vykoupali.

Vodopád Trilha Salto do Prego

Oběd jsme si dali ve městečku Nordeste, které mělo pěkný most a roztomilé městské centrum. Připomínky portugalského koloniálního vlivu.

Kdybyste plavali z kontinentální Evropy sem, bude vás před nárazem do Azorů varovat maják Farol do Arnel. A k tomu my jsme sešli hrozně příkrou cestou (dalo by se i sjet, ale nebyl jsem si vůbec jist, jestli by naše auto dokázalo vyjet nahoru).

Maják Farol do Arnel

A když už jsme byli u majáku, rozhodli jsme se sejít až úplně dolů, kde byl kdysi v 16. století vybudován přístav, a teď tam bylo bezva místo ke koupání. Atlantik vůbec není tak studený a nevlídný, jak jsme se obávali – naopak, příjemné koupání.

Najděte Klárku!

Termální prameny ve Furnas

V pátek jsme byli se kouknout na termální prameny ve Furnas, které stříkají do vzduchu. Nějaké stříkají třeba metr vysoko a jiné zase jen tak pubublávají. Ze všech jde kouř a hodně smrdí jako síra (vlastně to je síra), a také z nich sálá teplo.

Ve Furnas dělají kukuřici tím způsobem, že dají syrové kukuřice do pytle a hodí to do termálů a tam se to udělá. Trvá to asi 2 minuty a potom je kukuřice hotová a pak se to dá jíst.

Koupání v Terra Nostra

Dnes jsme byli v botanické zahradě Terra Nostra. Koupali jsme se tam v Tanque de Água Termal což je voda z termálních pramenů v takovém bazénku, takže je tam teplá voda, která také smrdí a má oranžovo hnědou barvu.

Terra Nostra – termální jezírko

Když jsme se dokoupali, tak jsme se šli projít po botanické zahradě, kde bylo spoustu palem a kytek které jsem nikdy jindy v životě neviděla.

Náš první byt

Byt máme hned no proti zahradě Terranostra. Máme pronajatý byteček hnedka v přízemí, takže vidíme všechno co se děje na ulici.